iGEM Thrace iGEM competition

iGEM

Η κύρια δράση του οργανισμού είναι ο διαγωνισμός iGEM, μια ετήσια, παγκόσμια εκδήλωση συνθετικής βιολογίας που απευθύνεται σε προπτυχιακούς φοιτητές πανεπιστημίων, καθώς και σε μαθητές γυμνασίου και μεταπτυχιακούς από όλο τον κόσμο.

Δίνει στους συμμετέχοντες την ευκαιρία να εξερευνήσουν τα όρια της συνθετικής βιολογίας αντιμετωπίζοντας καθημερινά ζητήματα που απασχολούν μεγάλο μέρος του παγκόσμιου πληθυσμού.

iGEM Thrace Map
iGEM Thrace People

Οι ομάδες iGEM εργάζονται εντός και εκτός εργαστηρίων, δημιουργώντας projects που προσπαθούν να έχουν θετικό ανίκτυπο στις κοινότητές τους και στον κόσμο γενικά. Κάθε χρόνο σχεδόν 6.000 άτομα αφιερώνουν το καλοκαίρι τους στην iGEM και στη συνέχεια συγκεντρώνονται το φθινόπωρο για να παρουσιάσουν τη δουλειά τους και να διαγωνιστούν στο ετήσιο Giant Jamboree.

Giant Jamboree

Όλες οι συμμετέχουσες ομάδες iGEM καλούνται να παρουσιάσουν τα έργα τους σε μία μεγάλη γιορτή προς τιμήν της Συνθετικής Βιολογίας. Η εκδήλωση περιλαμβάνει ομιλίες, παρουσιάσεις, εργαστήρια και άλλες κοινωνικές δράσεις. Το 2019, η iGEM φιλοξένησε πάνω από 345 διεθνείς, διεπιστημονικές ομάδες που ήθελαν να μοιραστούν τις καινοτόμες ιδέες τους και να επικοινωνήσουν με νέους ανθρώπους.

iGEM Thrace

Η ομάδα αποτελείται από προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές καθώς και υποψήφιους διδάκτορες, υπό την καθοδήγηση των Αναπλ. Καθηγητριών του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής, Δρ. Αγλαΐα Παππά και Δρ. Αικατερίνη Χλίχλια

Mindspace University

Η ομάδα μας με το καινοτόμο προϊόν της Salica κατάφερε να κατακτήσει την 2η θέση στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό επιχειρηματικότητας που διοργανώνει το Mindspace University. Μεταξύ 300+ ατόμων που υπέβαλαν αίτηση, 33 ομάδων που σχηματίστηκαν στην πρώτη φάση και 10 ομάδων που πέρασαν στον τελικό, είχαμε την τιμή να κατακτήσουμε την 2η θέση, που ανακοινώθηκε από τον Πρέσβη των ΗΠΑ στην Ελλάδα, κύριο Geoffrey R. Payatt.

iGEM Thrace Mindspace
iGEM Thrace enviromental concern

Εκτός από τα παραπάνω, η ομάδα μας έχοντας κάποια ευθύνη και αντίκτυπο στην κοινωνία, θέλει με τον δικό της τρόπο να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο σε θέματα περιβαλλοντικής συνείδησης.